Клучни поенти од претседателската дебата за ФСС на Правен

За студентите на Правниот факултет при УКИМ вчерашните вечерни часови поминаа во предизборна атмосфера зачинета со…

Петар Тргачевски: Подкастот значи потреба за подобрување, учење и интелектуална стимулација

Ако можеме да издвоиме топ листа од новини во рамките на дигиталната ера во оваа деценија,…

Абортус – етички, медицински и правно-политички аспекти

Актуелната политичка состојба во Полска, масовните протести и демонстрации, како последица на одлуката на полскиот уставен…

Американскиот изборен процес во сивило од неизвесност: Трамп се уште не ги признава резултатите

Неколку дена откако сите медиуми го проектираа Бајден како избран претседател, се уште нема никакви индикации…

Без парно, интернет и перални: животот на студентите во „Гоце Делчев“ во време на пандемија“

Помина повеќе од еден месец од вселувањето на академците во студентските домови. На вселувањето му претходеше…

“Ние сме на власт“

Десетици илјади радосни подржувачи го пречекаа Ево Моралес на аеродромот во Chimoré, од каде тој пред…

Џо Бајден ќе биде новиот претседател на САД

  Јустинијан збори проектира дека Џо Бајден – поранешниот потпретседател во администрацијата на Барак Обама и…

Панел дискусија „Кон еднакво општество за сите“

На 21 ноември, со почеток во 14:00 часот на онлајн платформата Zoom ќе се оддржи панел…

Промислување на пандемиите: Светски ден на филозофијата

Во чест на Светскиот ден на филозофијата, утврден од страна на УНЕСКО, Филозофскиот факултет при УКИМ,…

САД, Полска и Унгарија потпишаа декларација за борба против абортусот и “нетрадиционалните“ семејства.

На 22 Октомври 2020 во Вашинготн, САД преку виртуелна конференција е потишана Женевска Консензуална Декларацијата за…