Молдавија, Балканот во мало

На 15 ноември 2020 година во Молдавија се одржаа претседателски избори каде проевропски настроената Маја Санду…

Американскиот изборен процес во сивило од неизвесност: Трамп се уште не ги признава резултатите

Неколку дена откако сите медиуми го проектираа Бајден како избран претседател, се уште нема никакви индикации…

Џо Бајден ќе биде новиот претседател на САД

  Јустинијан збори проектира дека Џо Бајден – поранешниот потпретседател во администрацијата на Барак Обама и…

САД, Полска и Унгарија потпишаа декларација за борба против абортусот и “нетрадиционалните“ семејства.

На 22 Октомври 2020 во Вашинготн, САД преку виртуелна конференција е потишана Женевска Консензуална Декларацијата за…

Еден милион за секоја измината минута: Субвенциите за сточарството ја уништуваат планетата

Според најновите истражувања, јавноста за секоја измината минута обезбедува повеќе од 1 милион долари во субвенции…

Од 20 пратеници до 18 затвореници – причината за судeњата против „Златна Зора“

На 7ми Октомври лидерот на Златна Зора, Николаос Микалолиакос, и 17 остнати колеги се обвинети за…

Студентски протести за демократски права во Тајланд

Голем бран на протести предводени од средношколци и студенти го зафатија Тајланд во последните неколку месеци.…