Абортус – етички, медицински и правно-политички аспекти

Актуелната политичка состојба во Полска, масовните протести и демонстрации, како последица на одлуката на полскиот уставен…

Без парно, интернет и перални: животот на студентите во „Гоце Делчев“ во време на пандемија“

Помина повеќе од еден месец од вселувањето на академците во студентските домови. На вселувањето му претходеше…

“Ние сме на власт“

Десетици илјади радосни подржувачи го пречекаа Ево Моралес на аеродромот во Chimoré, од каде тој пред…

Џо Бајден ќе биде новиот претседател на САД

  Јустинијан збори проектира дека Џо Бајден – поранешниот потпретседател во администрацијата на Барак Обама и…

Од 20 пратеници до 18 затвореници – причината за судeњата против „Златна Зора“

На 7ми Октомври лидерот на Златна Зора, Николаос Микалолиакос, и 17 остнати колеги се обвинети за…

Нов Зеланд изгласа легализирање на евтаназија

Нов Зеланд ќе се приклучи на малиот број држави каде евтаназијата е легална откако граѓаните на…

Продолжен конкурсот за прием на студенти во студентски домови

Продолжен е конкурсот за престој во државните студентски домови на студенти запишани на додипломски студии од…

Со 69 гласа „ЗА“, изгласан Законот за спречување и заштита од дискриминација

Седејќи заглавен повеќе од една година во процедурални блокади и лавиринти, Собранието овој пат со потребното…

Проф. д-р Ицко Ѓоргоски: Заштита на здравјето на професорите и студентите беше најголем предизвик

Студентската година започна, но заедно со неа се вратија предизвиците и прашањата поврзани околу квалитетот и…

Тамара Илиева: EESTEC е уникатна едукативна платформа што нуди за секого по нешто

Во последно време, домашниот интерес за студирање се повеќе го следи трендот на масовната глобална ориентираност…